816099

Fruls Tilpo

(Sverige, Född 1960)
FRULS TILPO, olja på pannå, signerad Tilpo. A tergo signerad Fruls Tilpo och daterad 2007.

"Färden till Pumpuli". 122 x 122 cm.

Smärre slitage.

Konstnär

Tilpo, Fruls (Hans Eriksson) f.1960 I Stockholm. Utbildad vid Kungl. Konsthögskolan 1981-1986. Hans konst är färgstark och uttrycker mänskliga känslor med en blandning av humor och allvar ofta med en politisk medvetenhet som bakgrund. Alla bilderna är kopplade till något upplevt, ofta överraskande möten. Husorna , som återkommer är ursprungligen en bild av hans farmor, som påminde om Dagmar Ebbesen och Julia Caesar, som båda spelade de karaktärsfasta och stränga husorna i de gamla pilsnerfilmerna. Målningarna kan också innehålla självbiografiska element som Herr och Fru Tilpos liv som zigenare i en mångkulturell värld. Han målar med en egensinnig kolorit och har en drastisk humor.

Utropspris
10 000 SEK