BORDSPENDYL, Karl-Johan, 1800-tal.

Fanér och svärtat trä. Spegelglas. Beslag i mässing. Krönande örn. Pendel i form av ängel. Rund urtavla i emalj. Etikettmärkt Stefan Bors Wien. H 34.

Urverk saknas. Urtavlans glas saknas. Emalj med nagg och sprickor. Slitage. Fanérskador. Senare glas. Nyckel saknas.

Utropspris
1 200 SEK