Förgylld brons. Dekor av bl a bockhuvuden, krönt av urna. Urtavlan märkt Biesta à Paris. Pendel medföljer. Höjd ca 82 cm. Nyckel finns.
Ytskikt med slitage. Lösa dekordelar i krön.