LOTTEN RÖNQUIST, olja på delvis kantförstärkt duk, osignerad.
Vintervy över Härnösand. 65 x 49 cm.
Revor. Tryckskador.
Åmells Konsthandel, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 530, "Internationella Höstauktionen", 2-5 december 2003, kat nr 179 D.
Privat samling (inköpt på ovanstående auktion).