Lotten Rönquist

(Sverige, 1864-1912)
Lotten Rönquist
(Sverige, 1864-1912)

LOTTEN RÖNQUIST, olja på delvis kantförstärkt duk, osignerad.

Vintervy över Härnösand. 65 x 49 cm.

Revor. Tryckskador.

Proveniens

Åmells Konsthandel, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 530, "Internationella Höstauktionen", 2-5 december 2003, kat nr 179 D.
Privat samling (inköpt på ovanstående auktion).

Utropspris
10 000 SEK