GAFFLAR 2 st i silver. Av Jonas Elg, Västerås år 1800. Vikt ca 145 gram.

Svenska modellen. Längd ca 20 cm. Med äldre gravyr av krönt vapensköld på skaftets baksida, sannolikt friherreliga ätten Funck.

Smärre slitage. En möjligen med äldre lagning.

Utropspris
1 500 SEK