Tunnformad på fyra tassliknande fötter. Krönande kotteliknande knopp. Svängt handtag i lackerat trä med avslutande knopp i ben. Höjd ca 21 cm.
Buckla nedtill vid en fot. Invändigt slitage. Smärre repor och märken.