K. REINHOLDT & SOHN, Hofuhrmacher, Karlsruhe - Bordsur / Reseur, 90 x 140 x 80 mm

förgylld mässing och glas, ankargång, hel och halvtimmesslag, alarm, glas på baksidan med graverat monogram GA under hertigkrona samt texten "Bur Grinnerung an der 1. Oktober 1898", ca 1895, 2 nycklar.

Går ej, ställvis slitage.

Proveniens

Enligt uppgift konfirmationsgåva till Gustaf VI Adolf.

Utropspris
6 000 SEK