EN MATTA, old Heris, Iran, ca 421 x 348 cm.

Röd botten med stor polykrom medaljong, palmett- och blomslingor samt benvita hörnornament. Mörkblå huvudbård med stiliserad blom- och palmettranka.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar, lagningar, smärre revor. Sidorna med trampveck och skador.

Utropspris
25 000 SEK