URKEDJA samt BERLOCK, 18K guld.

Urkedja, fantasilänk, G Dahlgren & Co, Malmö, 1895. Längd ca 10 cm. Berlock, i form av en hästsko, stämplad 'CJ', 1891. Höjd inkl öglan ca 3,5 cm. Totalvikt ca 10,2 g.

Slitage, repor. Öglan till clip är lite sned.

Utropspris
3 000 SEK