DUBBELSIDIG VÄGGKLOCKA. Från "Kuparitalo" (Koppar Huset) i Helsingfors. 1950-talets slut.

Polerad mässing och grå urtavla. 30 x 30 cm, bredd 35 cm. Monteringsställ.

Slitage och lösa delar. Ej funktionstestad, centralstyrd klocka.

Proveniens

Arkitekt Blomstedt & Lampén ritade viktiga byggnader såsom "Kuparitalo" (Koppar Huset) Outokumpus huvudkontor i Helsingfors (1958)

Utropspris
300 EUR