Pierre Signac

(Frankrike, 1623-1684)
Pierre Signac
(Frankrike, 1623-1684)

PIERRE SIGNAC, Miniatyr, oval 3,9 cm, signerad.

"Karl XI" (1655-1697). Signerad S. Porträttmedaljong i grisaillemåleri på emalj med ram av guld, 18K. Baksidan av turkosblå emalj. Höjd 3,3 cm (inklusive ögla i ramen 3,9 cm), bredd 2,8 cm.

Smärre skrapmärken och slitage.

Sixten Strömbom, "Index över svenska kungliga porträtt Gustav I - Karl XII", 1943, band III , jfr bild nr 292.
Axel Sjöblom (red.), "Nationalmusei miniatyrsamling, den Wicanderska samlingen och museets övriga miniatyrer", 1929, jfr kat nr 1020.
Görel Cavalli-Björkman, "Pierre Signac, en studie i svenskt emalj- och miniatyrmåleri under 1600-talet", 1972, motivet omnämns s. 111 samt s. 118. Jfr även kat nr 53, bild 143 och 144.
Görel Cavalli-Björkman, "Svenskt miniatyrmåleri", 1981, jfr bild nr 42 och 43 s. 59. Motivet omnämnt s. 62.
Martin Olin, "Det karolinska porträttet, ideologi, ikonografi, identitet", 2000, jfr bild sid 44.
Merit Laine (red.), 2015, "Hedvig Eleonora, den svenska barockens drottning", jfr kat nr 145 (ägs av Livrustkammaren, Stockholm, inv. nr 1148), motivet omnämns s. 180 samt avbildat s. 181.

A tergo påskrift:
"Qui m'ayme me porte et qui me porte ayme La patrie"
(=Den som älskar mig bär mig och den som bär mig älskar fosterlandet).

Jfr medaljonger i Nationalmuseums samling, kat nr NMB 1020, NMB 2174 (ursprungligen Skattkammarsamlingen), NMB 2237 (ursprungligen Carl Fredrik Dahlgrens samling), NMB 2226 (ursprungligen Riksbankssamlingen).

Enligt Görel Cavalli-Björkmans avhandling om konstnären och hovmålaren Pierre Signac från år 1972 omnämns att drottning Hedvig Eleonora beställde 7 st porträttmedaljonger föreställande Karl XI år 1677 och ytterligare 13 st år 1678, varav åtminstone 6 st ska vara i svart och vitt med en devis på baksidan. Vidare beskrivs medaljongernas baksida som täckt av turkosblå emalj och med inskrift som är densamma som hos det aktuella katalognumret. Karl XI själv ska efter år 1682, då konstnären skrev till kungen, fått i uppdrag att utföra ytterligare ett antal porträtt i emalj men huruvida dessa är av samma typ framgår inte.
Medaljongporträtten gavs sedan som gåvor eller som ett slags utmärkelsetecken åt exempelvis adeln och vid något tillfälle till utländska sändebud.

Utropspris
50 000 SEK