KAFFEKANNA, samt GALLERSKÅL, Meissen, Mercolini-period, ca år 1800, respektive empir, 1800-talets första hälft.

Kanna med rätvinklig hänkel och förgyllda detaljer, höjd 13 cm. Skål på tassfötter med förgyllda detaljer, längd 19 cm.

Smärre slitage. Kannan pip med smärre lagning. Skål med nagg. Obetydligt slitage.

Utropspris
2 000 SEK