827456

Tuulikki Pietilä

(Finland, 1917-2009)
Tuulikki Pietilä
(Finland, 1917-2009)

TUULIKKI PIETILÄ, figuriner, 6 st, porslin, Mumin, Arabia, tidigt 1990-tal.

Mumin, Muminmamman, Muminpappan, Snorkfröken, Too-Ticki och Lilla My. Märkta "ARABIA FINLAND TP". Producerade 1990-7. Höjd 10-19 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK