ERIK HÖGLUND, takkrona, 1900-talets andra hälft.
Smidesjärn med glasdekor i bärnstenstonat glas samt klarglas. För 6 ljus. Längd 64 cm.
Bruksslitage. Två glaskläppar saknas.