Nystilar

(Sverige)
Nystilar
(Sverige)

SKÅPSUR, nyrenässans, 1800-talets slut.

Mahogny. Urtavla märkt "O. Holmberg Stockholm" (Mats Oscar H. urmakare i Stockholm 1846, död 1887).Glasad front och sidor, dekor av pilastrar och uppsvängt krön, höjd ca 185, bredd ca 60 cm. Pendel samt lod.

Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Sprickor.

Utropspris
2 500 SEK