BYRÅ, Signerad av Lars Almgren. Monogram och datering 1771 på byråns ovansida.

Fanerad i olika träslag. Tvådelad. Ovansida med monogram med datering 1771. Front med 5 lådor. Sidor med bärhandtag. Längd 105 cm. Djup 51 cm. Höjd 88 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanerlagningar. Ett lådhandtag medföljer löst med bristning. Samt ett extra draghandtag. Torrsprickor. Fanerskador.

Enligt information är byrån ursprungligen en gåva från Karl XIII till en hovpredikant vid namn Frestare.

Utropspris
30 000 SEK