Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

MAT OCH KAFFESERVIS, 93 st, porslin, "Nobelservisen" Karin Björquist, Rörstrand/Gustavsberg.

Vitt benporslin med kantdekor i guld. Bestående av 12 tallrikar (diameter 25,5 cm),
12 djupa tallrikar (diameter 22 cm)
12 med grönt bräm (diameter 22 cm)
12 assietter (diameter 17,5 cm),
11 kaffekoppar med fat,
4 tekoppar med fat
2 skålar med lock
1 uppläggningsfat, oval
1 uppläggningsfat rund
13 fruktskålar (diameter 17 cm)
12 desserttallrikar(diameter 12 cm)
kaffekanna med lock
Stämplade Rörstrand SWEDEN NOBEL JUBILEE 1991 DESIGN KARIN BJÖRQUIST MADE BY GUSTAVSBERG BONE CHINA.

Slitage. Smärre repor och märken. Smärre bortfall och missfärgning av förgyllning.

Formgivare

Utropspris
15 000 SEK