Fanerat med teak. Rak form. I fronten tre dörrar, varav en med kakelplattor med motiv av stilleben. Längd 220, bredd 48, höjd 84,5 cm.
Bruksslitage, repor, smärre stötmärken och fläckar. Botten med borrat hål.