SERGE CHARCHOUNE, olja på duk, signerad.
Komposition i bruna nyanser. 22 x 35 cm.
Krackeleringar. Mindre bucklor.
Sophie-Louise Wachtmeister, Helsingborg. Sophie-Louise Wachtmeister bodde i Paris under 1920-talet och lärde då känna många konstnärer, bl a Erik Olson och Serge Charchoune. Under denna tid förvärvades, direkt av konstnären, bl a detta konstverk som sedan dess varit i familjens ägo.