AGDA HOLST, olja på pannå, signerad och daterad 1919 (?).
"Vid lampan". 40 x 36 cm.
Obetydlig ytsmuts.
Sophie-Louise Wachtmeister, Helsingborg. Målningen förvärvades direkt av konstnärinnan och har varit i familjens ägo sedan dess.