Pucci

(Italien, Född 1947)
Pucci
(Italien, Född 1947)

KLÄNNING, Emilio Pucci, storlek S.

Klänning i klassiskt puccimönstrad ylle. Dragkedja i ryggen. Märkt "EMILIO PUCCI". Enligt märkning storlek S. Ärmlängd ca 64 cm. Bystvidd ca 106 cm. Rygglängd ca 74 cm.

Bruksslitage. Fläckar.

Formgivare

Pucci är ett italienskt modehus grundat av Emilio Pucci 1947 i Florens. Pucci designade sina första kollektioner för ett skidåkningslag vid Reed College. Han använde sig av nymodiga, stretchiga material. Synonymt med Puccis design är djärva geometriska tryck med närmast kalejdoskopiska effekter i bjärt kontrasterande färger. På 1960-talet designade Pucci bland annat uniformer för det amerikanska flygbolaget Braniff International. Idag driver norrmannen Peter Dundas företaget vidare.

Utropspris
2 500 SEK