Design
838227

Sigurd Persson

(Sverige, 1914-2003)
Sigurd Persson
(Sverige, 1914-2003)

SIGURD PERSSON, fåtölj, "Expandra", Åry Stålmöbler AB, omkring 1970.

Underrede av lackerat stålrör. Sits och rygg av vitlackerad plywood. Polyeterstoppning. Manchesterklädsel.

Smärre fläckar. Slitage. Senare klädsel. Band till huvudkudde av. Några knappar saknas.

Vid 1970 års Scandinavian Furniture Fair på Bella Center i Köpenhamn deltog 75 svenska utställare. Det var 20 färre än året före. En del av förklaringen var den pågående utvecklingen av en svensk möbelproducentelit där färre tillverkare kom att stå för en allt större del av exporten utomlands. Bland de svenska utställarna nämnda år utmärkte sig bland andra Overman AB som visade hypermoderna plastformationer för såväl offentlig som privat miljö. En av deras mest uppmärksammade modeller var Robert Tillbergs "Buddha", en enorm överstoppad fåtölj som skulle komma att saluföras av Viskadalens Möbelindustri.

På plats var även Åry Stålmöbler AB som visade en ny sittgrupp av Sigurd Persson. Modellnamnet var "Expandra" och utorminingen var ett tidigt och ett förnämligt exempel på det ideal som skulle bli dominerande på den skandinaviska möbelmarknaden under 1970-talets första hälft. Underredena tillverkades av tjocka stålrör lackerade i färgerna orange eller grönt. Sits och rygg bestod av vitlackerade plywoodskivor. Plywood som möbelmaterial skulle komma att bli oerhört populärt, inte minst inom förvaringssektorn. Att den vitlackerades gick hand i hand med det framväxande modet med plastmöbler där de vita skalen visade nakna utan täckande textilier. Som standardklädsel erbjöds manchester vilken kunde erhållas i beige eller grönt.

"Expandra"-seriens behållning var den högryggade fåtöljen i vilken Sigurd Persson tagit formerna från Charles och Ray Eames världsberömda loungefåtölj, och fört dem in i 1970-talets estetiska ideal.

I ett odaterat produktblad (med en handskriven notis: 1969-70) var denna modell prissatt till 498 kr.

Sigurd Persson räknas till en av de främsta svenska formgivarna under 1900-talet. Hans möbelproduktion är emellertid begränsad och det är ovanligt att hans möbler kommer ut till försäljning på auktion. "Expandra"-serien är mycket sällan förekommande, i synnerhet gäller det här utauktionerade modell.

Utropspris
4 000 SEK