Richard Johansson

(Sverige, Född 1966)
Richard Johansson
(Sverige, Född 1966)

Richard Johansson, objekt/installation med teckning, måleri och blandteknik i ett skåp av trä, signerad

”Skymning vid klostret”. 200 x 60 x 60 cm. Bockar medföljer, höjd 78 cm. Bok, "Tillsammans. Mette Björnberg & Richard Johansson", medföljer.

Slitage i enlighet med konstnärens intention. En kontakt saknas.

Vandringsutställning,"Tillsammans/Together" (med Mette Björnberg), 2009 – 2010, Kristianstads Konsthall, Växjö Konsthall, Västerås Konstmuseum.

Björnberg, Johansson, Kjellgren m.fl, "Tillsammans. Mette Björnberg & Richard Johansson", 2009, avbildad på uppslag.

Utropspris
15 000 SEK