LJUSKRONA, porslin, rokokostil, Dresden, omkring 1900-talets hälft, höjd ca 77 cm.

Balusterformad mittstam med nio elektrifierade armar. Polykrom och förgylld dekor i form av pousserande blommor, blad och frukter. Hängande buketter under vardera arm samt mittstam.

Nagg. Sprickor. Lagningar. Ej funktionstestad. Ej fullständigt monterad.

Utropspris
1 500 SEK