MATSERVIS, 101 delar, porslin, "Nobelservisen", Karin Björquist, Rörstrand, formgiven 1991.

17 mattallrikar (diameter 31 cm), tolv förrättstallrikar (26 cm), tolv sopptallrikar (diameter 22 cm), 13 desserttallrikar (diameter 22 cm), 13 brödfat, 15 skålar, åtta saltkar, tre navettformade uppläggningsfat, tre snäckformade serveringsskålar, skål med lock, två serveringsskålar varav en märkt "Kungliga slottet Stockholm 1996" undertill, två serveringsfat. Ett par ljusstakar från Arabia medföljer.

Konditionsrapport

Bruksslitage, guld ställvis avmattat samt med mindre färgbortfall. Märkbar tillverkningsdefekt på en mattallrik. Nagg på skålen med lock.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss