Design
840840

Gutte Eriksen

(Danmark, 1918-2008)
Gutte Eriksen
(Danmark, 1918-2008)

GUTTE ERIKSEN, skål med lock i stengods. Signerad.

Rund samt med nedåt avsmalnande form och löst lock. Längd 12,5, höjd 9 cm.

Slitage.

Formgivare

Gutte Eriksen var en dansk keramiker. Hon utbildade sig vid Konstakademin i Århus på Jylland och studerade även för Bernard Leach. Hon företog även studieresor till Japan. Gutte Eriksen hade sin verkstad i St Karlsminde, Hundested, Själland. Hon utförde en starkt personlig, kraftfull keramik i både lergods och stengods ofta med tjock boraxglasyr i skiftande nyanser. Hon deltog i många utställningar internationellt och finns representerad vid flera större museer. Gutte Eriksen arbetade som lärare vid Konstakademin i Århus mellan åren 1968-1978.

Utropspris
1 500 SEK