Design
841757
Stig Lindberg
(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, fiskservis, 19 delar, flintporslin, "löja", gustavsberg,

STIG LINDBERG, fiskservis, 19 delar, flintporslin, "Löja", Gustavsberg,

Olika handmålade motiv med havsväxter och djur.
13 Tallrikar mellan 1948-62. Numrerade: II, VIII, XI, VIII, IX, III, X, IV, X, I, XI, XII, en är onumrerad. (Diam 25 cm).
4 tallrikar senare, numrerade: XI, III, VIII, IV samt två fat, senare (Längd 32 - 38 cm).

Smärre slitage.

Utropspris
10 000 SEK