SKÅPSUR, nyrenässans, 1800-talets slut. Mats Oscar Holmberg, (urmakare i Stockholm 1846, död 1887).
Mahogny. Urtavla märkt "O. Holmberg Stockholm" (Mats Oscar H. urmakare i Stockholm 1846, död 1887).Glasad front och sidor, dekor av pilastrar och uppsvängt krön, höjd ca 185, bredd ca 60 cm. Pendel samt lod.
Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Sprickor. Dekordelar saknas i krönet.