Anton Genberg

(Sverige, 1862-1939)
Anton Genberg
(Sverige, 1862-1939)

ANTON GENBERG, duk, signerad A. Genberg och daterad Stockholm 1892.

Vintermotiv från Södermalm. 89 x 128 cm.

Nyligen ytrengjord hos konservator. Mindre spridda retuscher synliga under UV-ljus.

Många känner Anton Genberg som en uttolkare av den svenska fjällvärlden, och främst trakten omkring Åre. Han var själv bördig från Östersund men kom genom intresset för konst att söka sig till Stockholm. Väl på plats i Stockholm antogs Genberg till Tekniska skolan för att fortsätta studierna för Oscar Törnå och senare vid Konstakademien.

Det aktuella katalognumret kan genom fotografier från Stockholm stadsmuseum fastställas till Åsögatan 179 på Södermalm i Stockholm. Vid målningens tillblivelse var gatunamnet nytt i och med namnrevisionen 1885 där Stockholms gator genomgick en omfattande förändring. Innan denna reform bestod Åsögatan av Falkenbergsgatan och Lilla Bondegatan, vilket Genberg kanske mer kände platsen som. Vintermotiv från Södermalm visar Genbergs skicklighet för valörmåleri och friluftsmåleri och man kan urskilja den tidiga läromästaren Oscar Törnås lektioner i penseldragen. Vi ser också konstnärens skicklighet i att återge snötäckta landskap och som betraktare är detta en chans att närstudera ett landskap där snön är allt annat än vit.

Konstnär

Utropspris
80 000 SEK