Mahogny invändigt klädd med björkfanér. Rak form, luckor och lådor, rund spegel med ram av flätad rotting. Bredd 107, djup 42, höjd exkl spegel 76 cm.
Slitage, nötskador, märken. Senare glasskiva på ytan.