SEKRETÄR, Queen Anne, England, 1700-talets mitt.

Faner av lövträ och rotfaner. Klaff med bakomvarande skrivinredning samt tre underliggande lådor. Svängda ben med kulklofötter. Längd 63, djup 36, höjd 91 cm.

Omfattande slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Senare skinninläggning på klaff.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört operasångaren Joseph Hislop.

Utropspris
6 000 SEK