ELECTOR BIBLE, s.k Weimarbibeln, tryckt hos Wolfgang Andreas Endter Nürnberg 1649.

Folio format. Samtida skinnband med dekor i form av mässingsbeslag. Rygg med upphöjda bind.
Försättsblad i svart. Titelblad i svart och rött. Porträtt av drottning Kristina. Samt ritningar av Noas ark m.m.

Slitage. Ställvis omfattande slitage. Flertalet större fläckar. Delvis maskstungen. Smärre fläckar. Lagningar.

Utropspris
8 000 SEK