Design
847602

Mona Morales-Schildt

(Sverige, 1908-1999)
Mona Morales-Schildt
(Sverige, 1908-1999)

MONA MORALES-SCHILDT, objekt samt vas, glas, Kosta 1960-tal.

Underfång i bärnstensfärg. Objektet med luftbubbla. Signerade Kosta SH 197 och 229. Höjd ca 16-18 cm.

Vasen andra sortering och med lite invändig smuts.

Formgivare

Konstnär Mona Morales-Schildt (Göteborg 1908 – Almuñécar, Spanien 1999) utbildade sig vid Högre Konstindustriella Skolan i Stockholm (nu Konstfack) och i Paris på Paul Colins reklam- och målarskola. Under 1930-talet arbetade hon både på Gustavsbergs porslinsfabrik, där hon verkade som assistent åt Wilhelm Kåge, och på Arabia i Finland. Efter tolv år på NK:s konstindustriavdelning flyttade Morales-Schildt år 1958 till Kosta Glasbruk, där hon blev en av de första kvinnliga glaskonstnärerna.
Mona Morales-Schildt hade praktiserat för Paolo Venini och inspirerades av dennes glaskonst; skapandet av den exklusiva ”Ventana”-serien påbörjades i samarbete med Kostas hyttmästare Bengt Heintze år 1959, samma år Venini avled.
Artek i Helsingfors presenterade hennes glaskonst med en separatutställning år 1959 och igen år 1970. Mona Morales-Schildts konst återfinns bl.a. på Nationalmuseum i Stockholm.

Utropspris
2 500 SEK