THOMAS HELLSTRÖM, Nittsjö, figurin i lergods, 1900-talets andra hälft.
I form av liggande rådjur. Glaserad i gråvitt, brunt och svart. Märkt Nittsjö THO. Höjd ca 21, längd ca 21 cm.
Obetydligt slitage.