PHONOGRAPH, Edison, 1800-talets slut.

Fodral i ek. Med lös tratt av aluminium. Höjd ca 28, längd ca 30 cm, bredd ca 21 cm.

Mindre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK