Maria Wiik

(Finland, 1853-1928)
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)

MARIA WIIK, MANSSTUDIE.

Sign. Blandteknik på papper 60x46 cm.

Proveniens

Verkets tidigare ägare var överste Hugo Robert Standertskjöld (1844-1931) som föddes i Finland och ägde en vapenfabrik i Ryssland.

Han tillhörde Svenska Litteratursällskapet i Finland och var god vän med Johan Ludvig Runeberg och Alfred Nobel.

Verket ärvdes av mormodern till den nuvarande ägaren, tillsammans med verk av många andra namnstarka konstnärer såsom Schjerfbeck, Edelfelt och Lundahl.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Klubbat pris
550
6 199
580
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (3 bud)
14 maj 2017 18:33
550 EUR
12 maj 2017 8:23
300 EUR
12 maj 2017 8:01
150 EUR