PARTI KERAMIK, 8 delar, flintgods, "Daldansen", Rörstrand, 1900-talets första hälft.
Ett par trearmade kandelabrar, fyra vaser i olika modeller, stop samt mugg. Handmålad dekor av dansande figurer i folkdräkt samt blommor. Höjd 8 - 39 cm.
Slitage. Krackelyrer. Sprickor. Nagg. Lagning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.