SPEGEL. Barock, omkring år 1700.

Förgylld och bronserad. Skuren delvis genombruten dekor med akantus och blommor.I ramen i fällda glas med bemålning i silver av rankor. Höjd 115, bredd 97 cm.

Slitage. Dekorbortfall. Delvis senare bronsering. Kompletterad (två glas i ramen senare).

Proveniens

af Klercker-Lewenhauptska samlingarna på Cathrineborg, Sörmland

Svenska Slott och Herresäten, ny samling: Södermanland, Stockholm 1933, Cathrineborg, avbildad sid 6

Utropspris
35 000 SEK