Förgylld och bemålad. Keramisk platta med antikiserande figurer infällt i krön. Bredd ca 61 cm. Höjd ca 106 cm.
Slitage. Sprickor. Fläckar. Bandrosett till krön lös. Omarbetad spegellampett, ljusarm saknas troligen.