LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. Avslutande glasskål med mörkblå nyans, krönande plym. För 3 ljus. För 3 elektriska ljus. Diameter ca 42 cm, höjd ca 88 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Några prismor saknas.

Utropspris
2 000 SEK