På stensockel urnformad fot i marmor, mässingsbeslag med dekor av bladstav. Blått stamglas, tre ljusarmar i mässing. Behängd med prismor och kedjor.
Höjd ca 64,5 resp 66,5 cm. Höjdskillnaden beroende på något olika, krönande glasobelisker.
Kompletterade. Sprickor. Flertalet nagg. Lagningar.