TAKFOTOGENLAMPA, 1800-talets slut.

Mässing med rikligt ornerad dekor. Lös kupa i matterat glas med dekor och brännarrör i klarglas. Höjd ca 75, diameter ca 45 cm.

Smärre slitage. Kupan med liten nagg i nederkant. Ersatta mässingstrådar.

Utropspris
3 000 SEK