Fanerad med mahogny och färgat lövträ. Skiva av marmor. Nedfällbar skrivskiva med bakomliggande skrivinredning. En låda över skrivklaff samt dörrpar med bakomliggande förvaring under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 95. Djup 38. Höjd 141 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Torrsprickor i bl a gavlar och dörrpar. Skiva med flertalet nagg.