Fanerad med björk, dekor av intarsia. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 100. Djup 52. Höjd 82 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre fläckar. Torrsprickor i bl a skiva och gavel. Delvis maskstungen.