Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
862021

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

POUL KJAERHOLM, soffa, 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.

Brunt läder, märkt med E Kold Christensens signum i stålet, längd 200 cm.

Smärre slitage, fläckar, några skruvar saknas.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.

Utropspris
60 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13