SUNE LINDSTRÖM, fällstolar, ett par, NK:s verkstäder i Nyköping, 1950-tal.
Ek, sits och rygg av vitt skinn. Brickmärkta undertill. Höjd ca 73, bredd ca 64, sitthöjd ca 34 cm.
Slitage.