MAURI ALMARI, vägglampor, ett par, Idman, 1900-talets mitt.
Mässing, en ljuspunkt, dekorerad med lövformade prismor. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 25 cm, bredd 23 cm, djup 20 cm.
Slitage. Ej funktionstestad.