Vit kaffekopp på fat med förgylld kant och tryckt porträtt av Natalia Pushkina. Fatets diameter 12,3 cm, koppens höjd 7,5 cm. Lomonosov, 1990-tal.
Chokladkopp med blomster och förgylld dekor mot grön fond. Fatets diameter 19,5 cm, koppens höjd 8,5 cm. Dulevo 1952-1962.
Tillverkningsdefekter. Bruksslitage.