MATTA, "Smultron", gobelängteknik, 131,5 x 75 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Den orientaliska flätan och fransar saknas på kortsidorna.
Jämför Lundgren, Tyra, Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sid 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 37; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.
Bär-mattan finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.